![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEglf_TqjmD20yvlNRKwZHmTtk3hMA5bl-IHAOiOxNBFmmXAnmlxrDrPXCw3leMA-aN4SvjbSyBHpDL0zlrxdYTLdZzBVwt8SWOYDkMEi9Ppq_mVCXPzpR_cXZkx8aYJY5DVlnHuv-WN9mY/s320/n585353960_862453_5641.jpg)
Στο διήμερο φεστιβάλ εναλλακτικού τουρισμού & επιχειρηματικότητας που πραγματοποιήθηκε στη Σύρο, από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, συμμετείχε το "Μεσαιωνικό Ρόδο" στις 7 & 8 Ιουνίου 2008 με τίτλο εισήγησης: "Πολιτιστικός Τουρισμός και τα Οφέλη του στην Τοπική Κοινωνία".
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjb-CmS7f8qrJ5P4SiIHgf1lGHhVagoG7ezP35RKtVGh8FcwEfCmPTaAGJ8wYRJ8z_CDRB6rL_YJxDo6Nw0ECQdPfprsW1jHM137NiR9xN2cJSOgtNJgoGg_8E_TUJi_A9hiK_Ucyp_wcA/s320/prog_b.jpg)
Το "Μεσαιωνικό Ρόδο" συμμετείχε στη διημερίδα που οργάνωσε η ΔΑΝΕΚ - Αναπτυξιακή Καβάλας - στις 13 & 14 Οκτωβρίου, με Θέμα: "Κάστρα - Σύμβολα Πόλης". Τίτλος εισήγησης: "Μεσαιωνικά Φεστιβάλ και η Συμβολή τους στον Πολιτιστικό Τουρισμό"
6η Γιορτή Παραμυθιών Κέας 12-20 Ιουλίου 2008
Το ομαδικό παιχνίδι της "Αναζήτησης του Δράκου" παρουσίασε το "Μεσαιωνικό Ρόδο" στη Γιορτή Παραμυθιών της Τζιάς που φέτος είχε θέμα "Δράκοι και Δράκοντες"